+420 720 448 704       krlnhola@gmail.com

Celotělový zánět a nemoc

Kdy vzniká v těle zánět a jak ho poznáme?

Zánět může vzniknout na základě vniknutí chemické látky, tělesa či patogenu do těla (anebo i  jako důsledek jiného vnějšího působení). Následně dochází k odpovědi imunitního systému v podobě produkce imunitních buněk a dalších látek (nejčastěji bílkovinné povahy), které se svým působením s tímto agens mají vypořádat a fyziologicky se tělo má navrátit do homeostázy (stálosti vnitřního prostředí). S tím se pojí lokální bolestivost, otok, zvýšená teplota a ostatní symptomy, které pravděpodobně každý zažil.

Zánět má ve své podstatě obrannou funkci. Může se ale přehoupnout k poškozující reakci organismu. Zde pak mluvíme o chronickém (celotělovém) zánětu, který má již ničivý charakter a dokáže ničit buňky tělu vlastní a následně celé tkáně. Tento jev je nazýván jako autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém reaguje proti antigenům na buňkách orgánu.

 A jak se akutní zánět stane chronickým?

 V případě, že patogen přetrvává v organismu dlouhou dobu anebo se mu jedinec opakovaně vystavuje, probíhá imunitní odpověď dlouho a produkce protizánětlivých látek nemá konce. S tím se pojí snížená funkce imunitního systému, který si se zánětem nedokáže poradit. Zde můžeme debatovat, jestli bylo první vejce nebo slepice. Zánětlivá odpověď probíhá opakovaně, ale nikdy úplně nezmizí, a zánět se tak stává chronickým. V tomto bodě se dostáváme k důležitosti zdravého životního stylu, který má tak obrovský vliv na sílu imunitního systému.

Chronický zánět se projevuje různými varovnými symptomy a často jich člověk pociťuje více najednou. 

Řadíme sem:

– bolesti těla, kloubů a svalů

– chronická únava a nespavost

– deprese, úzkosti a poruchy nálady

– trávicí potíže jako je zácpa, průjem a reflux

– prudké zvýšení nebo ztráta hmotnosti

– časté infekce

Dlouhodobě neřešený chronický zánět způsobuje řadu onemocnění. Zde mluvím o mírném, ale dlouhodobém zánětu. Při odběrech krve se tento zánět pozná jako nižší hladina CRP (C-reaktivního proteinu), a to jako hodnoty od 1 – 3 mg/l. (Pro představu, v porovnání s virózou, kde je CRP okolo 40 mg/l.)

Onemocnění, které vznikají na podkladě dlouhodobého celotělového zánětu:

– revmatoidní artritida

– roztroušená skleróza a ALS

– lupénka, akné

– astma

– Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida

– jiná zánětlivá onemocnění střev

– lupus

– Hashimotova tyreoiditida

– metabolický syndrom (hypertenze, diabetes 2. typu, dyslipidémie, obezita, kardiovaskulární choroby atd.)

– rakovina

Rizikové faktory, které přispívají ke vzniku chronického zánětu:

– kouření

– věk

– obezita

– nevhodné stravovací návyky

– nízké hladiny pohlavních hormonů

– stres a smýšlení o sobě

– spánková deprivace

A proto, ať už řešíte jakékoliv onemocnění, první věc (vedle práce s emocionálním traumatem), kterou je potřeba si pohlídat, je míra zánětlivosti v organismu. To zajistí snadnější proces uzdravování. Dnes existuje mnoho testů, např. omega-3 index nebo poměr omega-3 ku omega-6 v buněčných membránách. Nevíte-li si s tím rady, neváhejte mě kontaktovat.

krlnhola@gmail.com
description