03.02.2023

Co je to hypertyreóza a hypotyreóza?
Autoimunitní onemocnění štítné žlázy, především Gravesova choroba a Hashimotova tyreoiditida, patří mezi nejčastější autoimunitní onemocnění u lidí vůbec. U obou typů se jedná o produkci protilátek proti štítné žláze a obě jsou mnohem častější u žen, a to nejméně 10 krát než u mužů. Štítná žláza je jedním z nejcitlivějších míst pro autoimunitu. Často se stává, že štítná žláza je prvopočátkem autoimunitního onemocnění v organismu, na níž navazují další, více rozsáhlá autoimunitní onemocnění. Počátečním fenoménem při rozvoji onemocnění je zánět, jehož rozsah se úzce pojí s množstvím tukové tkáně, což vysvětluje vyšší výskyt u žen díky vyššímu podílu tělesného tuku. (1)
Vliv hormonů na metabolismus
Hormony štítné žlázy jsou společně s kortizolem a inzulinem nejdůležitějšími hormony pro regulaci metabolismu, a tak i regulaci tělesné hmotnosti. Můžete tedy pravidelně cvičit s trenérem, jíst podle nejpestřejšího a nejpřesnějšího jídelníčku na světě, ale pokud je Vaše štítná žláza v nerovnováze (nepřikláním se k pojmům „porucha“ a „dysfunkcne“, to zní jako na trvalo), nemůže vzorně probíhat ani spalování tělesného tuku a nakládání s přijatou energií v organismu. (1)
Vyšetření štítné žlázy
Nejprve je potřeba zjistit, jak na tom Vaše štítná žláza opravdu je. Běžné krevní testy u obvodního lékaře zjistí pouze hladinu TSH (thyroid stimulující hormon, který je produkován v adenohypofýze a stimuluje štítnou žlázu k produkci T4 a T3). Ale i pokud jsou jeho snížené hladiny zjištěny, endokrinolog Vám předepíše léky na srovnání hladin těchto hormonů, ale neřeší se příčina problému. Často ale může být hladina TSH v normě a stejně funkce štítné žlázy je pozměněná a problém zůstane bez odhalení. Pro kompletní vyšetření je třeba zjistit i hladiny T4 (tyroxinu) a T3 (trijodtyroninu) společně s protilátkami proti štítné žláze. Tyto markery se ale většinou neodebírají u obvodního lékaře, ale až na endokrinologii, kam Vás musí poslat obvodní lékař anebo na klinikách funkční medicíny na Vaše vyžádání. Tam ale nejsou hrazeny pojišťovnou. Mezi další metody vyšetření se řadí biopsie tenkou jehlou, klinické vyšetření pohmatem, zobrazení ultrazvukem, CT či magnetickou rezonancí. (1)
Rizikové faktory
Často se s problémy se štítnou žlázou pojí různé alergie a intolerance. Můžeme hovořit o alergii na lepek, celiakii, intoleranci laktózy, alergii na bílkovinu kravského mléka či sóju apod. Dalším rizikovým faktorem je deficit esenciálních vitaminů a minerálních látek. Hlavní mikronutrienty spojované s funkcí štítné žlázy jsou vitamin D, selen, jód, vitamin A, zinek a omega 3 mastné kyseliny.
Při optimalizaci funkce štítné žlázy je potřeba celostního přístupu, samotná výživa ani užívání léků nestačí. Musí být přehodnocen celkový životní styl. Zde hovořím o snižování hladiny stresu, schopnosti relaxace, vhodné míře fyzické aktivity, nutriční podpoře, suplementaci, snížení zánětlivosti v organismu a jelikož se jedná o autoimunitní onemocnění, důležitá je i práce na vzorcích smýšlení o sobě, o svém těle a na schopnosti vyjádření sebe vůči okolí. (To trochu z oblasti psychosomatiky.)
Také je třeba oprostit svou stravu o toxiny v podobě pesticidů a těžkých kovů z půdy. Toto není jednoduché téma, je těžké ho uchopit v praxi. Pokud ale člověk použije selský rozum, je zde možnost, podpořit ekologické zemědělství, a pokud to zrovna nejde, alespoň pečlivě očišťovat a škrábat zeleninu a ovoce, protože nejvíc reziduí pesticidů se nachází právě tam. Filtrování vody k pití může být dalším vhodným návykem, protože byl prokázán negativní vliv chlóru z vody regulaci metabolismu jódu. Stejně tak tomu je u fluoridů nacházejících se v zubních pastách. (9)
1. Eliminace faktorů, které mohou štítné žláze škodit
Těchto faktorů je mnoho, vyjmenujeme si je postupně všechny, nebo aspoň ty, o kterých se již ví.
Dobrý začátek je právě výživa
Často se hovoří o negativním vlivu sójových goitrogenů na funkci štítné žlázy, nicméně poslední výzkumy ukazují negativní efekt pouze obrovského množství sóji u krys. Takže pokud jste krysa, držte si od tofu odstup. 🙂 Studie na lidech došly k závěru, že přiměřené množství sóji nemá negativní vliv na funkci štítné žlázy. (2) Sója je ale stále alergenem a já osobně se jí spíše vyhýbám. Ale pokud jste kupříkladu vegan a sójová bílkovina je významnou součástí Vašeho jídelníčku, snažte se volit spíše bio tofu produkty, protože sója je nejvíce chemicky ošetřovanou plodinou na světě. Vhodnější je i fermentovaná podoba jako je tempeh či miso.
Další skupinou potravin s potenciálním vlivem na zdraví štítné žlázy je brukvovitá zelenina jako je brokolice, zelí, kapusta a růžičková kapusta. Výsledky výzkumu, který chtěl prokázat škodlivý vliv látek obsažených v brukvovité zelenině na zdraví, byly ale značně nepřesvědčivé. Zato tento druh zeleniny přináší mnoho zdravotních benefitů. A tedy opět jsme u množství…
Na druhé straně jsou potraviny, jejichž konzumace může mít negativní efekt na štítnou žlázu a jiná autoimunitní onemocnění. Cokoliv se pojí s imunitou, má původ u naší střevní mikroflóry. Složení střevní mikroflóry ovlivňuje vstřebávání jódu ze stravy, jeho cirkulaci mezi střevem a játry a jeho degeneraci, a tím i metabolismus samotného tyroxinu (T4), který v sobě váže právě jód. (4) Dalším efekt střevní mikroflóry je vliv na vstřebání potřebných minerálních látek, o nichž jsem se již zmínila výše (zinek, železo, selen atd.). Střevní bakterie mají za úkol udržování integrity střevní bariéry. Při interakci lepku s buňkami střevní sliznice dochází k jejich pozměnění a následné zvýšené střevní propustnosti pro toxiny obsažené v přijaté potravě. To má za následek vyšší zánětlivost v organismu. Pokud je střevní propustnost vysoká, imunitní systém již nestíhá ničit patogeny přijaté potravou a vznikají různá střevní i jiná onemocnění na podkladě zánětu. (6) K zánětu mimochodem přispívá i vysoká konzumace cukru. (7)
Lepek je bílkovina obsažena v obilovinách jako jsou pšenice, ječmen a žito. Pokud máte podezření, že funkce Vaší štítné žlázy je narušená (na základě testů a symptomů pojících se s její dysfunkcí), doporučuji Vám nechat si odebrat i testy u alergologa. Existují ale různé formy nesnášenlivosti lepku, od celiakie, přes alergii na lepek až po neceliakální glutenovou senzitivitu, která ale pomocí krevních testů nebývá prokázána. Z tohoto důvodů doporučuji „samotest“ v podobě třitýdenní bezlepkové stravy, kdy člověk subjektivně sleduje změnu v jeho tělesném stavu. Po třech týdnech opět zařadí lepek a subjektivně sleduje změnu. Lepek může senzitivnímu jedinci způsobovat spoustu tělesných symptomů od únavy přes migrény, nadýmání, bolesti břicha, problémy se spánkem, nárůstu tělesné hmotnosti až po dechové obtíže a svědění pokožky. (8)
Stres
O stresu se mluví asi u každého onemocnění. Dělá mi radost, že se myšlenka psychosomatiky dostává stále více a více mezi lidi.
Vliv stresu na endokrinní systém je zodpovědný za všechny onemocnění moderní doby. Mechanismus vlivu stresu na produkci hormonů můžeme popsat pomocí HSA osy. Existuje osa, která propojuje pomocí krevních působků hypotalamus (oblast mozku) s ostatními endokrinními žlázami (pohlavní žlázy, nadledvinky, štítná žláza a neurohypofýza). Na této ose dochází i k zpětnovazebným pokynům (žláza naopak dá pokyn mozku, že má dost nebo málo hormonu), tzn. že se podle množství hormonu produkovaným žlázou reguluje jeho další produkce. Při přespřílišné stimulaci nadledvinek k produkci kortizolu už jejich kapacita nestačí a dochází k jejich vyčerpání. Tomu se říká chronický stres. (11)
Kortizol je hormon nadledvinek. Jeho vysoké hladiny snižují hladiny testosteronu, zvyšují zánětlivost v organismu, zvyšují TSH a snižují T3 (využitelnou forma tyroxinu pro buňky) – z toho plyne snížená funkce štítné žlázy.

Další vedlejší účinky přebytku kortizolu v organismu jsou vysoký krevní tlak, oslabená imunita, nekvalitní spánek, osteoporóza, pomalé hojení ran, pomalá regenerace, vysoká hladina krevního cukru, ukládání tuku v oblasti břicha a obtížnější budování svalové hmoty.
K nápravě těchto hladin hormonů slouží aktivní odpočinek.
2. Pravidelná fyzická aktivita a saunování
Fyzická aktivita
Cvičení stimuluje sekreci štítné žlázy a zvyšuje citlivost tkání na hormony štítné žlázy v celém těle. V ideálním případě se budete chtít zapotit, to znamená že cvičení by mělo být intenzivní.
Saunování
Sauny jsou důležitým pomocníkem při hubnutí a nápravě funkce štítné žlázy. Při hubnutí tuková tkáň uvolňuje uložené toxiny rozpustné v tucích, jako jsou PCB (polychlorované bifenyly), pesticidy atd. Tyto toxiny snižují vaše hladiny T3, následně zpomalují vaši klidovou rychlost metabolismu a inhibují vaši schopnost spalovat tuky. (10)
3. Konzumace potravin podporující funkci štítné žlázy a eliminace těch, které jí škodí
Každá přijatá potravina přináší tělu informace v podobě vitaminů, minerálních a jiných látek. Tyto informace ovlivňují DNA každé buňky našeho těla. (11)
Vybírejte potraviny, které podpoří vaši štítnou žlázu. Produkce hormonů štítné žlázy vyžaduje jód a omega-3 mastné kyseliny; přeměna neaktivního T4 na aktivní T3 vyžaduje selen; a vazba T3 na receptory buněčného jádra, tak jeho zapnutí vyžaduje vitaminy A a D a zinek.
Mezi neobvyklé potraviny pro podporu štítné žlázy patří mořské řasy, které obsahují jód. Jinak je jód obsažen v soli, dávejte si pozor, abyste kupovali sůl jodizovanou. Ryby (zejména sardinky a losos) obsahují jód, omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Pampeliška, hořčice a další tmavá listová zelenina, ale i játra obsahují vitamín A. Sleď a para ořechy obsahují selen.
Vyhněte se potravinám, které mohou narušovat funkci štítné žlázy. Mezi ně patří již zmíněný lepek. Při konzumaci sójové bílkoviny se vyhněte zpracovaným sójovým produktům a nepřehánějte to ani s množstvím.
4. Suplementace pro podpoření funkce štítné žlázy
Výše zmíněné mikronutrienty je ideální doplňovat i v podobě doplňků stravy. Ve stavu chronického stresu je tělo pod velkým tlakem a jejich spotřeba mnohonásobně roste. Často mívají lidé snížené hladiny zinku, který je velmi důležitý při produkci estrogenů v pohlavních orgánech. Často se s tímto stavem chronického stresu pojí i nepravidelnost v menstruačním cyklu a poruchy plodnosti.
Vhodné je zařadit i různé bylinky, které podpoří relaxaci organismu, jako například ženšen, rhodiola, sibiřský ženšen nebo aschwaganda. Zařazujte je ale postupně a opatrně, pokud jsou vaše hladiny kortizolu dlouhodobě vysoké, jeho náhlé změny pak mohou mít vliv na vaší psychiku.
Závěr
Tímto článkem bych chtěla poukázat na fakt, že dysfunkce štítné žlázy není nevyléčitelná a že člověk nemusí být závislý na substituční léčbě hormonů štítné žlázy do konce svého života a má možnost své zdraví vzít do svých rukou. Samozřejmě není vhodné neužívat předepsané léky. Ale postupně, pomocí malých krůčků ve svém životním stylu se dokáže vrátit tělo zpět do rovnováhy. Pak nastává čas vyzkoušet, zda léky stále potřebuje. Já zastávám myšlenku, že většina léků má vedlejší účinky a z lékařské fakulty jsem si odnesla, že lékařům jiných způsobech léčby moc nezáleží. A proto moje práce a vášeň, je šířit myšlenku psychosomatiky a šířit nové poznatky o jiných možných variantách. Chce to jen hlubší poznání, zájem a naději. Přeji hodně úspěchů.
Zdroje:
1) Vanderpump MP. The epidemiology of thyroid disease. Br Med Bull. 2011;99:39-51. doi: 10.1093/bmb/ldr030. PMID: 21893493.
2) Persky VW, Turyk ME, Wang L, Freels S, Chatterton R Jr, Barnes S, Erdman J Jr, Sepkovic DW, Bradlow HL, Potter S. Effect of soy protein on endogenous hormones in postmenopausal women. Am J Clin Nutr. 2002 Jan; 75( 1): 145- 153. Erratum in: Am J Clin Nutr. 2002 Sep; 76( 3): 695
3) Toscano V, Conti FG, Anastasi E, Mariani P, Tiberti C, Poggi M, Montuori M, Monti S, Laureti S, Cipolletta E, Gemme G, Caiola S, Di Mario U, Bonamico M. Importance of gluten in the induction of endocrine autoantibodies and organ dysfunction in adolescent celiac patients. Am J Gastroenterol. 2000 Jul; 95( 7): 1742-1748.
4) Fröhlich E, Wahl R. Microbiota and Thyroid Interaction in Health and Disease. Trends Endocrinol Metab. 2019 Aug;30(8):479-490. doi: 10.1016/j.tem.2019.05.008. Epub 2019 Jun 27. PMID: 31257166.
5) Ihnatowicz P, Drywień M, Wątor P, Wojsiat J. The importance of nutritional factors and dietary management of Hashimoto’s thyroiditis. Ann Agric Environ Med. 2020 Jun 19;27(2):184-193. doi: 10.26444/aaem/112331. Epub 2019 Oct 2. PMID: 32588591.
6) Barbara G, Barbaro MR, Fuschi D, Palombo M, Falangone F, Cremon C, Marasco G, Stanghellini V. Inflammatory and Microbiota-Related Regulation of the Intestinal Epithelial Barrier. Front Nutr. 2021 Sep 13;8:718356. doi: 10.3389/fnut.2021.718356. Erratum in: Front Nutr. 2021 Nov 01;8:790387. PMID: 34589512; PMCID: PMC8475765.
7) Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23(12):2255-2266. doi: 10.2741/4704. PMID: 29772560.
8) Caio G, Volta U, Sapone A, Leffler DA, De Giorgio R, Catassi C, Fasano A. Celiac disease: a comprehensive current review. BMC Med. 2019 Jul 23;17(1):142. doi: 10.1186/s12916-019-1380-z. PMID: 31331324; PMCID: PMC6647104.
9) Galletti PM, Joyet G. Effect of fluorine on thyroidal iodine metabolism in hyperthyroidism. J Clin Endocrinol Metab. 1958 Oct; 18( 10): 1102- 1110.
10) WJ, Pan Y; Johnson AR, et al. Reduction of chemical sensitivity by means of heat depuration, physical therapy and nutritional supplementation in a controlled environment. J Nutr Env Med. 1996;6: 141- 148.
11) Bland J. Nutritional Endocrinology, Normalizing Hypothalamus-Pituitary-Thyroid Axis Function, 2002 Seminar Series Syllabus.
https://www.facebook.com/v5.0/plugins/share_button.php?app_id=225951590755638&channel=https%3A%2F%2Fstaticxx.facebook.com%2Fx%2Fconnect%2Fxd_arbiter%2F%3Fversion%3D46%23cb%3Dfde809e9900be0965%26domain%3Dspolecnekezdravi.webnode.cz%26is_canvas%3Dfalse%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Fspolecnekezdravi.webnode.cz%252Ffc810f2aa9abe793f%26relation%3Dparent.parent&container_width=810&href=https%3A%2F%2Fspolecnekezdravi.webnode.cz%2Fl%2Fvliv-vyzivy-na-dysfunkci-stitne-zlazy%2F&layout=button&locale=cs_CZ&sdk=joey&size=large
https://platform.twitter.com/widgets/tweet_button.2f70fb173b9000da126c79afe2098f02.cs.html#dnt=false&id=twitter-widget-0&lang=cs&original_referer=https%3A%2F%2Fspolecnekezdravi.webnode.cz%2Fl%2Fvliv-vyzivy-na-dysfunkci-stitne-zlazy%2F&size=l&text=Vliv%20v%C3%BD%C5%BEivy%20p%C5%99i%20dysfunkci%20%C5%A1t%C3%ADtn%C3%A9%20%C5%BEl%C3%A1zy%20%3A%3A%20spolecnekezdravi&time=1729946379094&type=share&url=https%3A%2F%2Fspolecnekezdravi.webnode.cz%2Fl%2Fvliv-vyzivy-na-dysfunkci-stitne-zlazy%2F&via=webnode
© 2023 Cesta k sobě s Karolínou. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.