Co je tajemstvím lidí v oblastech s nejvyšší dobou dožití na světě?


Oblasti modrých zón na světě

Oblasti modrých zón na světě


Určitě jste již slyšeli o tzv. modrých zónách. Jsou to oblasti, které se nacházejí různě po světě, kde se tamější lidé dožívají až o dekádu delšího života než průměrný Američan či Evropan. A to i přesto, že nevyužívají zdaleka tolik lékařské péče jako lidé u nás nebo v USA. V čem se liší jejich životospráva? Co dělají jinak v běžném životě?

Výzkum sbírající informace z těchto oblastí ukazuje, že jejich strava je složena hlavně z:

  1. celozrnné obiloviny ( a to pouze vařené bez jakékoliv rafinace, tzn. s obaly zrn) jako je rýže, pohanka, čirok, amarant, pšenice, oves, žito a další
  2. hlíznatá zelenina jako batáty či brambory
  3. vše zelené, ideálně čerstvé (to se samozřejmě liší druh od druhu) a další typ zeleniny
  4. fazole (ty představuje hlavní součást stravy)

Maso, ryby a mléčné výrobky

Obyvatelé těchto oblastí konzumují i maso, nicméně rozdílem je to, že maximálně 5 porcí měsíčně. Ryby a mořské plody jsou pak na jejich talíři 1 – 2x týdně. V jejich jídelníčku najdeme i ovčí a kozí mléko, v čistě nezpracované podobě. Už vůbec u nich nemůžeme mluvit o mléčných nápojích či dezertech plných cukru, jako je zvykem u nás. A to vidíme klidně i na denní bázi ke svačině. Většina lidí si život bez mléčných výrobků již nedokáže představit. Na druhou stranu by jejich omezení prospělo udržitelnému hospodářství, kde masová poptávka mléka (i masa a ryb) nejen ničí život zvířat, ale díky velké vedlejší produkci oxidu uhličitého a metanu i naší planetu. Nejsem zastáncem veganství či vegetariánství, ale přikláním se k názoru, že maso je potřeba omezit. Faktem je, že červené maso (ale i maso vepřové) bylo zařazeno do karcinogenů třídy 2A, kde najdeme i např. DDT a další toxické látky. A v případě uzenin a jiných, i domácích způsobů úpravy, hovoříme také o karcinogenitě, nehledě na vysoký obsah soli a dusitanů a jiných konzervačních látek a aromat.


Cukr a jeho podoby

Hlavním rozdílem mezi jejich a naší stravou je množství zkonzumovaného cukru. Zatímco u nás je tomu v průměru 34 kg cukru na osobu a rok, u nich je to jedna pětina tohoto množství. Nejedná se pouze o cukr, kterým si sladíme kávu nebo perník při pečení. Největší neplechu dělá cukr skrytý v potravinách (tyčinky, ovocné jogurty, omáčky apod.) a slazených nápojích. Cukr je konzervant, a tak je obsažen i tam, kde byste ho vůbec nečekali. Musím zmínit způsob slazení potravin, který pochází z USA a je velmi škodlivý. Jedná se o kukuřičný fruktózo-glukózový sirup, který je tekutý, a tak snadno rozpustný ve vodě a je ideálním sladidlem pro potravinářský průmysl. K tomu je velice levný, protože se vyrábí štěpením kukuřičného škrobu. V čem je ale tak špatný? Obsahuje velké množství fruktózy. „A co je na tom, fruktóza je v ovoci a ovoce je přece zdravý, ne?“ Ovoce je zdravé přijímat v rozumném množství, a to 2 – 3 porce denně kvůli obsahu vitamínů, minerálních látek a hlavně vlákniny. A ta vláknina, která nám zpomaluje pasáž střevem a následně o rychlost vstřebávání fruktózy trávicím traktem, v tomto sirupu chybí. A proto se vstřebává rychle a díky jejímu neregulovanému metabolismu (v porovnání s glukózou) se ukládá nejblíže zdroji, a tím jsou játra. Mluvíme zde o ukládání viscerálního tuku, který je zodpovědný za většinu těch civilizačních onemocnění jako je inzulinová rezistence, následná cukrovka druhého typu, „vysoký cholesterol“ a s tím se pojící hypertenze a následné důsledky jako ateroskleróza, infarkt myokardu atd. Takže pokud bychom sladili běžným „bílým cukrem“, jehož molekula obsahuje z poloviny glukózu a z poloviny fruktózu, bude to pro nás relativně zdravější než fruktózo-glukózový sirup. Tady se vždy rozvášním, protože zde se vyskytuje spoustu mýtů. A prosím Vás, med a agávový sirup obsahují také většinu fruktózy. Takže s medem, pokud ho máte tak rádi, také opatrně.


Pozitivní účinky na zdraví

Výzkumy ukazují, že strava s menším obsahem masa a masných výrobků má pozitivní vliv na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, které zastupují 1. nejčastější příčinu úmrtí na světě. Dalším benefitem tohoto způsobu stravování se ukázal vliv na dobu sytosti konzumenta. Při konzumaci rostlinných zdrojů bílkovin, jako jsou výše zmíněné fazole, je doba sytosti delší než u masa či mléčné bílkoviny. Takže volba těchto potravin má příznivý vliv při redukci tělesné hmotnosti. Vděčíme tomu opět vláknině obsažené v luštěninách a celozrnných obilovinách. Ta zpomaluje tranzit trávené potravy střevem a zároveň je potravou pro střevní bakterie (ale o tom zas příště). Navíc jí řadíme mezi pozitivně působící faktory pro prevenci rakoviny tlustého střeva a prsu.


Co si z toho odnést?

Nejprve chci konstatovat, že tento typ stravování nelze paušalizovat jako nejvhodnější. Samozřejmě se bude lišit efektivita u běžného člověka, který moc nesportuje anebo jen rekreačně a pak u sportovce s velkým objemem tréninku. Kde ale zajisté tento typ stravování ponese kýžené ovoce, je u lidí s metabolickým onemocněním. Z mé praxe také vyplynulo, že každý člověk má subjektivně jinou potřebu konzumace masa, někdo ho zkrátka potřebuje více, někdo zas funguje úplně bez něj, aniž by mu chyběli potřebné minerální látky jako třeba zinek, jehož vstřebání z rostlinné stravy je nižší. Proto se vždy patří soustředit na individualitu a preference jedince. 

Pokud člověk chce být v dnešní době zdravý, musí jednoduše investovat energii do sebe, nasávat nové informace, poznávat sebe a vše, co ho ovlivňuje v jeho prostředí (a to nejen vnějším, ale i vnitřním). 

Jak si začít zdravě vařit? Nalijme si čistého vína, vždy slyším různé výmluvy, proč to nejde: „Mám děti a ty jsou pro mne na prvním místě. Já si jen vždycky něco zobnu, když mám minutku.“, „Pracuju od rána do večera.“, „Zdravé jídlo je drahé..“ apod. Známe to všichni. Já sice nemám děti, ale běžně si připravuji krabičky na více dní dopředu, pokud vím, že budu ve škole nebo mimo domov. Když člověku nevadí, že bude jíst stejná jídla celý týden, může si je snadno zamrazit a vytáhnout každý den při odchodu z domova. Pokud vaříte pro celou rodinu, je to jedinečná možnost, jak strávit hezký čas pospolu. Je ideální si sednout, pobavit se a dát dohromady pár receptů, které Vás nikoho nebudou nudit. Nakonec si budete jídlo společně užívat, uvidíte. Navíc učit děti dobrým návykům v malém věku je ideální stav. Hledejte možnosti a jistě se přiblížíte ideálu. Na konec bych ráda dodala, že každý krůček k lepšímu se počítá a nemusíte být přes noc perfektní, nikdo nejsme…

Zdroje:

Home – Live Better, Longer
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867415001865

https://www.facebook.com/v5.0/plugins/share_button.php?app_id=225951590755638&channel=https%3A%2F%2Fstaticxx.facebook.com%2Fx%2Fconnect%2Fxd_arbiter%2F%3Fversion%3D46%23cb%3Dff0b3f0a603a348d1%26domain%3Dspolecnekezdravi.webnode.cz%26is_canvas%3Dfalse%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Fspolecnekezdravi.webnode.cz%252Ff01313ade80df1670%26relation%3Dparent.parent&container_width=810&href=https%3A%2F%2Fspolecnekezdravi.webnode.cz%2Fl%2Fclanek-s-obrazky%2F&layout=button&locale=cs_CZ&sdk=joey&size=large

https://platform.twitter.com/widgets/tweet_button.2f70fb173b9000da126c79afe2098f02.cs.html#dnt=false&id=twitter-widget-0&lang=cs&original_referer=https%3A%2F%2Fspolecnekezdravi.webnode.cz%2Fl%2Fclanek-s-obrazky%2F&size=l&text=V%C3%BD%C5%BEiva%20a%20dlouhov%C4%9Bkost%20%3A%3A%20spolecnekezdravi&time=1729946020213&type=share&url=https%3A%2F%2Fspolecnekezdravi.webnode.cz%2Fl%2Fclanek-s-obrazky%2F&via=webnode

© 2023 Cesta k sobě s Karolínou. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode Cookies

Tento web je vytvořený pomocí Webnode. V

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru